Umów się na wizytę

+48 884 280 560

Poradnik pacjenta

Najczęściej
zadawane
pytania

  • zgrzytanie zębami
  • patologiczne starcie zębów
  • dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych
  • zmiana ustawienia zębów w ciągu ostatnich kilku lat
  • brak zadowolenia z estetyki uśmiechu
  • stłoczenia zębów, nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego
  • ,,odsłaniające się szyjki zębów”, recesje
  • postępująca asymetria

Wzrost i rozwój dziecka od pierwszych miesięcy jego życia monitoruje zwykle pediatra. To właśnie ten specjalista lub stomatolog dziecięcy najczęściej odsyła dzieci na konsultację ortodontyczną w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości. Nie ma ścisłych wytycznych dotyczących idealnego wieku przesiewowego badania pod kątem potrzeb leczenia ortodontycznego. Jednak każde dziecko w przedziale 7-9 lat powinno zgłosić się na konsultację ortodontyczną celem oceny prawidłowości rozwoju twarzoczaszki, zgryzu, wymiany uzębienia, wykonania ewentualnie zdjęcia pantomograficznego.

Potrzeby konsultacji ortodontycznej dziecka to m.in.:

  • asymetria, nadmierne cofnięcie lub wysunięcie żuchwy/brody,
  • odwrotny nagryz w odcinku przednim (jeden ząb z przodu, drugi schowany z tyłu),
  • brak wyrzynania zębów stałych,
  • podwójne uzębienie – wyrzyna się już ząb stały, a ząb mleczny nie został utracony,
  • występujące w rodzinie poważne wady (zgryzu, zespoły wad wrodzonych, braki zawiązków zębów),
  • oddychanie ustami – stale otwarta buzia,
  • nieprawidłowa funkcja języka, nieprawidłowa wymowa,
  • przedwcześnie utracone zęby mleczne,
  • szkodliwe nawyki np. ssanie kciuka,
  • nadmierne stłoczenia (brakuje miejsca dla kolejnych, wyrzynających się zębów).

Tak w Ortoclinica wykonujemy pełen zakres badań radiologicznych z zakresu stomatologii, ortodoncji. Posiadamy własną pracownię tomografii komputerowej.

Przeprowadzamy szczegółowy instruktaż higieny w dniu montażu aparatu stałego. Pacjent otrzymuje akcesoria niezbędne do oczyszczenia trudnodostępnych przestrzeni.

W przypadku założenia aparatu stałego wizyty odbywają sie co 4-6 tygodni, natomiast przy zastosowaniu aparatu ruchomego co 10-12 tygodni.

Oczywiście, nasi lekarze dbając o komfort pacjenta mają możliwość wykonania znieczulenia nasiękowego lub przewodowego. Również w trosce o najmłodszych pacjentów lekarz dentysta w razie konieczności ma możliwość zaaplikowania znieczulenia.

Tak, po podaniu znieczulenia nasiękowego lub przewodowego nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Tak, wykonujemy również zabiegi higienizacji jamy ustnej zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych pacjentów. Takie zabiegi powinny być wykonywane profilaktycznie średnio dwa razy w roku. Wskazaniem do ich wykonania jest osad nazębny, kamień nazębny, przygotowanie zębów do założenia aparatu stałego.

Wizyty u lekarza stomatologa powinny zacząć się jak najwcześniej, w wieku ok. 2 lat – tak aby móc dziecko zaznajomić z lekarzem, gabinetem czy procedurami – zanim wystapią dolegliwości bólowe, aby nie znięchęcić małego pacjenta do kolejnych wizyt.

Oczywiście, rodzice są zawsze mile widziany w naszych gabinetach jako wsparcie małych pacjentów.

Na wizytę kontrolną do lekarza stomatologa powinno zgłaszać się co pół roku. Dodatkowym wskazaniem do szybszej wizyty będzie: ból zęba, opuchnięcia dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania zębów, problemy z żuciem pokarmów, ścieranie się zębów czy zgrzytanie zębami.

Oczywiście, nasza klinika oferuje wybielanie metoda nakładkową oraz metoda gabinetową Prevdent. Wskazaniem do takiego zabiegu jest: poprawa estetyki uśmiechu oraz usunięcie przebarwień powstałych z wiekiem lub przez choroby, wady wrodzone, urazy czy czynniki farmakologiczne. Przeciwwskazaniem uniemożliwiającym wybielanie będzie: silna nadwrażliwość zębów, próchnica, starcie zębów, pęknięcie szkliwa, choroby dziąseł lub przyzębia, duża ilość wypełnień protetycznych, alergia na czynniki wybielające, wiek poniżej 16r.ż., ciąża i karmienie piersią.

Podstawowym zaleceniem po takim zabiegu jest powstrzymywanie się min. przez 1 godzinę od jedzenia i picia oraz zaprzestanie palenia na 1 tydzień po zabiegu. W ciagu 24godzin nie można spożywać pokarmów barwiących, tj. : wino, czerwone mięso, kolorowe owoce oraz warzywa, czekolada, kawa oraz napojów kwaśnych, zwiekszająych wrazliwość zębów. Należy także zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem oraz pastę typu sensitive. Po tygodniu konieczne będzie zgłoszenie się na wizytę kontrolną.

Oczywiście, wykonujemy w naszej klinice ekstrakcje zarówno zębów już wyrzniętych jak I zatrzymanych częściowo lub całkowicie. Zajmujemy się w także ekstrakcja mleczaków u dzieci.

Braki w uzębieniu – nawet te pojedyncze powinny być uzupełniane na bieżąco, ponieważ ich długotrwały brak może spowodować samoistne przesuwanie się zębów oraz ich przechylenie. Dodatkowo w ubytkach gromadzą się resztki jedzenia, co sprzyja rozwojowi próchnicy oraz stanom zapalnym dziąseł. W dalszej konsekwencji mogą pojawić się bóle głowy, zmarszczki wokół ust, wysunięcie brody do przodu czy zapadanie sie policzków.

Oczywiście, nasza klinika oferuje pełny wybór uzupełnień protetycznych.